wt. - pt. w godz. 14-19, sb. - nd. godzinę przed koncertem

ZBIGNIEW BUJARSKI 1933-2018

Nie żyje wybitny krakowski kompozytor, Zbigniew Bujarski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, redaktor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, od 1992 roku wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie  na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Jako kompozytor nagradzany w wielu konkursach – w roku 1961 uzyskał wyróżnienie w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za Strefy na zespół symfoniczny, w 1964 – II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za Kinoth na orkiestrę kameralną; w 1967 jego utwór Contraria na orkiestrę symfoniczną (1965) otrzymał wyróżnienie, zaś w 1978 jego Musica domestica na 18 instrumentów smyczkowych (1977) zdobyła II nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia – w 1979 i 1987.

W Filharmonii Krakowskiej wielokrotnie wykonywane były utwory autorstwa prof. Bujarskiego, kilkukrotnie po raz pierwszy przed publicznością. Prawykonań na estradzie Filharmonii Krakowskiej doczekały się np. w 1962 roku Strefy – pod batutą Andrzeja Markowskiego, w 1989 – Ogrody pod batutą Krzysztofa Pendereckiego z Elżbietą Towarnicką w partii solowej oraz Veni Creator w wersji symfonicznej pod batutą Jerzego Katlewicza, w 1993 Concerto per archi II pod batutą Józefa Radwana z Tytusem Miecznikowskim w partii koncertującej, zaś w 2003 Peirene pod batutą Tomasza Bugaja. W roku 2008, z okazji 75. urodzin Zbigniewa Bujarskiego, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego wykonała dzieło Jubilata pt. Lumen.

Zbigniew Bujarski przez wiele lat był cenionym prelegentem działu Upowszechniania Muzyki w Filharmonii Krakowskiej. W gmachu naszej instytucji prezentowane były również jego prace plastyczne – efekt drugiej, obok muzyki, wielkiej pasji kompozytora.