wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19, w dni wolne - godzinę przed koncertem.

Wystawa ANIOŁY I MADONNY autorstwa Sławomira Biedronia

Sławomir BIEDROŃ – jeszcze na studiach rozpoczął pierwsze próby malarskie zainspirowane twórczością polskich abstrakcjonistów. Na początku lat dziewięćdziesiątych na wiele lat odstawił paletę, by zajmować się grafiką komputerową. Długoletnia praca w zawodzie grafika komputerowego obsługującego kampanie reklamowe wielkich korporacji, rozwinęła warsztat i wyobraźnię artysty. Po latach postanowił wrócić do malarstwa, tworząc początkowo akwarele z krakowskimi pejzażami. Pociągało go jednak także malarstwo olejne i figuratywne.

Świat wykreowany przez Biedronia odwołuje się do surrealizmu; atmosfera płócien ukazujących postacie kobiece wkomponowane w intrygujący pejzaż czy wnętrza, porusza w odbiorcach głęboko skrywane uczucia, tęsknoty i pragnienia. To świat melancholii człowieka rozstającego się pogodnie z mirażami młodości i wchodzącego w wiek dojrzały. Nie brakuje tu jednak przewrotnego humoru, z którego prywatnie znany jest artysta. Pojawia się on w detalach jego obrazów, gdy np. dosyć niezwykle jak na malarskie tradycje umieszcza obok stylizowanych na epokę quattrocenta aniołów – koty, kojarzone w średniowieczu z siłami nieczystymi.

Niecodzienne są również tworzywa, na których wykonywane są kolejne prace – deski wyciągnięte ze starych stodół i szaf, drewniane chochle czy końskie skórzane chomąta. Na każdym z tych dziwnych materiałów powstają bogate w warstwie kolorystycznej i kompozycyjnej, czasem w formie podmalowanego reliefu, obrazy, odwołujące się do stylistyki wczesnego włoskiego renesansu lub ikon Rublowa. Można powiedzieć, że ta twórczość to eklektyzm lub postmodernistyczny galimatias. W moim głębokim odczuciu to jednak efekt nieustannych malarskich poszukiwań, historycznej erudycji i chęci ciągłego mierzenia się z nowymi technicznymi i estetycznym wyzwaniami. I efekt tych starań jest naprawdę bardzo interesujący. Sławomir jak przystało na twórczego człowieka nie znosi nudy i z trudem na dłużej odnajduje się w jednej konwencji. Dlatego sądzę że swoich miłośników jeszcze nie raz czymś zaskoczy.
Jerzy Łysiński

Sławomir Biedroń jest także artystą Chóru Filharmonii Krakowskiej.

Wystawa w Sali Złotej czynna będzie do 12 lutego 2017 roku.

Możliwość zakupu - tel. 662 080 487.