wt.-pt. w godz. 10-19 Herbewo, 20.10 - godzinę przed koncertem Muzeum Narodowe

Witold Lutosławski - Kwartet smyczkowy
Dmitrij Szostakowicz - VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110

miejsca nienumerowane

Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego powstał w 1964 roku. Jest pierwszym utworem, w którym Lutosławski wykorzystał wykształconą przez siebie ideę wielkiej formy dwuczęściowej, w której każda z dwóch części pełni odmienną rolę. Zasadą jest, iż zdecydowanie krótsza pierwsza część stanowi wprowadzenie i przygotowanie do drugiego, bardziej rozbudowanego, głównego ogniwa utworu. Część wstępna, złożona jest z aleatorycznych epizodów, oddzielonych pojedynczym dźwiękiem C, powracającym jako rodzaj muzycznego sygnału. Część główna rozwija się w sposób bardziej ciągły i płynny, jednak ona również posiada wewnętrzny podział na 3 segmenty.

2019 rok przebiega niezmiennie w towarzystwie muzyki Stanisława Moniuszki. Dwusetna rocznica urodzin autora Halki i Strasznego Dworu to doskonała okazja, aby uczcić pamięć o tym wybitnym kompozytorze będącym symbolem narodowej tradycji muzycznej. Prezentowany dziś II Kwartet smyczkowy F-dur jest dziełem młodzieńczym, powstałym w 1839 roku. Stylistycznie utwór jest silnie klasycyzujący – prosta, homofoniczna faktura, czteroczęściowa forma i klasyczna w brzmieniu harmonia, wskazują na większy związek z  kompozycjami J. Haydna czy W. A. Mozarta, niż z pełnym gwałtownych emocji i pogłębionej ekspresji duchem romantyzmu.

Dzisiejsze spotkanie z muzyką zakończy jedno z najczęściej wykonywanych arcydzieł XX‑wiecznej muzyki kameralnej – Kwartet smyczkowy c-moll nr 8 op. 110 Dymitra Szostakowicza. Utwór powstał w 1960 roku w Dreźnie i oficjalnie dedykowany jest „Ofiarom faszyzmu i II wojny światowej”. Kompozytor wyznał jednak w liście do przyjaciela, iż poświęca go swojej własnej pamięci, tworząc swego rodzaju autobiograficzne epitafium. Szostakowicz wypełnia tę dramatyczną kompozycję cytatami ze swoich wcześniejszych dzieł. Wykorzystuje także melodię pieśni rewolucyjnej Zamęczony w ciężkiej niewoli. Temat główny kwartetu opiera się na czterech dźwiękach (D, Es, C i H) odpowiadających inicjałom autora – DSCH. Skomponowanie ósmego Kwartetu c‑moll zajęło Szostakowiczowi zaledwie 3 dni.

Aleksandra Biśta

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Krakowa.
Partnerami festiwalu są: ZAiKS oraz Hotel Wawel

Wersja do druku