Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
MENU
KASA BILETOWA

telefon:

+48 (12) 619 87 33
+48 (12) 619 87 21 wew. 33

czynna


wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19, sb. godzinę przed koncertem

 REZERWACJA

tel/fax:

tel. +48 (12) 619 87 22

e-mail:

KALENDARIUM

KONCERT KAMERALNY

2018-03-09, Piątek
19:30

miejsce: Sala Filharmonii

cena biletów:
80 zł
60 zł
Zarezerwuj bilet
fot. Felix Broede KASSKARA
powiększ

wykonawcy:

Julia Fischer – skrzypce
Yulianna Avdeeva – fortepianrepertuar:

Johannes Brahms  – Sonata na skrzypce i fortepian A dur, nr 2 op. 100
Karol Szymanowski – Mity op. 30
Dmitrij Szostakowicz – Sonata na skrzypce i fortepian op. 134

Muzyka kameralna w polskim życiu koncertowym jest dziedziną więcej niż zaniedbywaną. Sporadycznie tylko można usłyszeć kwartety smyczkowe – właściwie wyłącznie przy okazji festiwali lub specjalnych projektów – a jeszcze rzadziej repertuar na dwa czy trzy instrumenty. A przecież od XVIII wieku jest to kluczowa część powstającej muzyki. Wielu wybitnych kompozytorów właśnie na składy kameralne tworzyło swe największe arcydzieła. Należeli do nich Brahms, Szymanowski, a także Szostakowicz – autorzy utworów najbliższego koncertu kameralnego w Filharmonii Krakowskiej. 
Wykona je znakomite duo: znana jako zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku, ale od tego czasu świetnie rozwijająca się Yulianna Avdeeva oraz sławna niemiecka skrzypaczka, występująca na najważniejszych estradach świata, Julia Fischer.

Jakub Puchalski
Julia FISCHER – niemiecka skrzypaczka, ceniona na całym świecie za swój niezwykły talent.
 
Jej „czyste i wysublimowane brzmienie o nieskończonej zdawałoby się liczbie odcieni” (The Chicago Tribune) w połączeniu z rzadko spotykaną „doskonałością techniczną” (The Guardian) sprawia, że jest ona jedną z najbardziej cenionych współczesnych solistek.
 
W sezonie 2017-2018 Julia Fischer jest artystką-rezydentką Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej (Wiener Symphoniker). Obok koncertów kameralnych z czołowymi muzykami orkiestry,  artystka koncertuje z Symfonikami Wiedeńskimi pod batutą Philippe’a Jordana, w salach Wiener Konzerthaus i Musikverein Wien.  Ww. występy obejmują wykonania koncertów skrzypcowych Mendelssohna i Schumanna, a w Monachium,  rodzinnym mieście artystki, zespół zaprezentuje koncert Brahmsa pod batutą Lahava Shani. 
 
Wśród innych koncertów orkiestrowych w bieżącym sezonie znajdzie się ponowny występ wraz z Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (Fabio Luisi), występy z towarzyszeniem Filharmonii Petersburskiej w Paryżu (koncerty skrzypcowe Brahmsa i Czajkowskiego pod batutą Yuri’ego Temirkanova), a także wspólne koncerty z zespołami takimi jak London Philharmonic Orchestra (Vladimir Jurowski), SWR Symphonieorchester (Thomas Søndergård), Philharmonia Orchestra (Esa-Pekka Salonen), Orchestra National de France (Riccardo Muti), Dresden Philharmonie (Michael Sanderling) czy Tonhalle-Orchestra Zürich (Herbert Blomstedt). W ramach tournée z zespołem Bayerische Staatsorchester pod dyrekcją Kirilla Petrenki, Julia Fischer wykonuje wraz z Danielem Müllerem-Schottem Koncert podwójny Brahmsa w Monachium, w Elbphilharmonie w Hamburgu oraz w nowojorskiej Carnegie Hall wiosną 2018 roku. W recitalu z towarzyszeniem pianistki Yulianny Avdeevej artystkę można usłyszeć w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce i Czechach.
 
Julia Fischer urodziła się w Monachium. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku trzech lat, a następnie uczyła się gry na fortepianie. Studiowała grę na skrzypcach pod kierunkiem Any Chumachenco na Akademii Muzycznej w Monachium, a jesienią 2011 roku objęła po niej stanowisko na uczelni. Równolegle kontynuowała studia pianistyczne. 1 stycznia 2008 roku zadebiutowała jako zawodowa pianistka w Alte Oper Frankfurt, gdzie wykonała Koncert fortepianowy Griega. Niedawno zasiadła przy fortepianie wykonując Kwintet fortepianowy Dvořáka w Alte Oper Frankfurt oraz w Prinzregententheater w Monachium.
 
W trakcie swej kariery muzycznej Julia Fischer nagrała liczne płyty CD i DVD, które ukazały się nakładem wytwórni Pentatone i Decca. Artystka zdobyła też tytuł „Instrumentalistki Roku 2007” (ECHO), „Artystki Roku 2007” (Gramophone) oraz „Instrumentalistki Roku 2009” (MIDEM Classical Awards). Ponadto, skrzypaczka została uhonorowana Niemiecką Nagrodą Kultury w 2011 roku oraz Krzyżem Orderu Zasług Republiki Federalnej Niemiec w 2016 roku. Gra na skrzypcach z pracowni Guadagniniego z 1742 roku, jak również na współczesnych skrzypcach wykonanych przez Philippa Augustina.


Yulianna AVDEEVA - Zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie w 2010 roku, gdzie zdobyła I nagrodę oraz, ufundowaną przez Krystiana Zimermana, nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty.
 
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat u Jeleny Iwanowej w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie. Studiowała w Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych w klasie Vladimira Troppa, w Hochschule der Künste w Zurychu u Konstantina Szczerbakowa oraz w słynnej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej nad jeziorem Como pod kierunkiem jej dyrektora artystycznego, Williama Granta Naboré, gdzie nadal doskonali swoje umiejętności u Dmitri Bashkirova i Fou Ts’onga. 
 
Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych: „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2002, I nagroda), w Bremie (2003, II nagroda), w Genewie (2006, główna nagroda), im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007, II nagroda).
 
Zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim otworzyło pianistce drzwi do najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Rosji, krajach Europy Zachodniej, obu Amerykach, Izraelu, Afryce Południowej, poczynając od występów z New York Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Alana Gilberta w Nowym Jorku i w Warszawie oraz z NHK Symphony Orchestra w Tokio pod dyrekcją Charlesa Dutoit. Współpracowała m.in. z Pittsburgh Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Fińską Orkiestrą Radiową, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, Orchestre Symphonique de Montréal, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Szwedzką Królewską Orkiestrą Filharmoniczną, London Philharmonic Orchestra, Bournemouth Symphony Orchestra, orkiestrami Filharmonii Czeskiej, Filharmonii Narodowej w Warszawie (wysoko oceniane tournée po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą FN pod dyrekcją Antoniego Wita), Radia Moskiewskiego (tournée po Hiszpanii), Orchestre Philharmonique Royal de Liège, Pacific Symphony. Regularnie występuje w Azji, odbyła m.in. tournées po Japonii z Orkiestrą XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena (2013) i z Deutsches Symphonie-Orchester (2015). W 2012 wzięła udział w inauguracji sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej (III Koncert fortepianowy S. Prokofiewa, dyr. Paweł Przytocki), w 2013 na inauguracji sezonu Filharmonii Poznańskiej (Koncert fortepianowy nr 21 W.A. Mozarta, dyr. Marek Pijarowski). 
 
Jako solistka Yulianna Avdeeva występowała w Japonii, na Tajwanie, w Korei, Chinach, w ramach International Piano Series/Southbank Centre w Londynie, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Liederhalle w Stuttgarcie, filharmonii w Essen, w Monachium, Moguncji, Trieście, Mediolanie, Sociedad Filarmónica de Bilbao, Salle Molière w Lyonie, podczas Hong Kong Arts Festival, Vienna Festival, Salzburg Festival, Rheingau Musik Festival, Schwetzinger Festspiele, La Roque d’Anthéron Festival, Klangraum w Waidhofen. 
 
Najbliższe plany artystki w sezonie 2017/2018 obejmują występy z orkiestrami Bamberger Symphoniker, Stavanger Symphony, Moskiewską Orkiestrą Akademicką, koncert na Lucerne Festival, debiuty w Australii i z Hong Kong Philharmonic, cykl recitali w Japonii oraz debiut z Osaka Philharmonic, a także występy z Filharmonią Narodową w Warszawie i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
 
Yulianna Avdeeva ma w repertuarze utwory od J.S. Bacha aż po wiek XX, w tym oczywiście dzieła Chopina. Często koncertuje na instrumentach historycznych. Wielokrotnie występowała na festiwalu Chopin i Jego Europa – podczas kolejnych edycji zaprezentowała m.in. koncerty fortepianowe Chopina z Orkiestrą Wieku Oświecenia pod batutą Jacka Kaspszyka oraz Orkiestrą XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena. 
 
Oprócz solowej i koncertowej, pianistka z zamiłowaniem wykonuje również muzykę kameralną, m.in. z Kremerata Baltica i członkami orkiestry Berliner Philharmoniker (tworzącymi Philharmonia Quartet). Partnerowali jej także muzycy z Academy of St Martin in the Fields, z którymi zagrała w 2012 w Muziekgebouw Frits Philips w Eindhoven. Wraz z Julią Fischer i z Academy of St Martin in the Fields odbyła tournée po Niemczech (Kolonia, Essen, Konzerthaus w Berlinie, Laeiszhalle w Hamburgu). Z Julią Fischer występowały na Menuhin Festival w Gstaad – w duecie, a także w Koncercie podwójnym d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową F. Mendelssohna. W 2014 odbyły tournée po Europie. W 2018 mają w planach tournée, obejmujące m.in. występy w Baden-Baden, Warszawie, Pradze, Bilbao. 
 
Yulianna Avdeeva dokonała licznych nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych. Dwupłytowy album z nagraniami jej występów podczas Konkursu Chopinowskiego w 2010 roku zainaugurował Błękitną Serię Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W 2013 roku zarejestrowała koncerty fortepianowe Chopina na fortepianie firmy Érard z 1849 roku z Orkiestrą XVIII Wieku pod dyrekcją Fransa Brüggena – płyta zyskała znakomite recenzje. W 2014 roku ukazała się jej płyta z utworami Chopina, Schuberta, Prokofiewa (Mirare). 
 
 


Wersja do druku
Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję