Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
MENU
KASA BILETOWA

telefon:

+48 (12) 619 87 33
+48 (12) 619 87 21 wew. 33

czynna


wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19

 REZERWACJA

tel/fax:

tel. +48 (12) 619 87 22

e-mail:

KALENDARIUM

KONCERT SPECJALNY

2017-11-26, Niedziela
18:00

miejsce: Sala Filharmonii

cena biletów:
30 zł
Zarezerwuj bilet
fot. K. Kusz
powiększ

wykonawcy:

Patronat honorowy Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego

72 Anioły – in splendore lucis

Cracow Singers
Raschèr Saxophone Quartet
Karol Kusz – kierownictwo artystyczne
 repertuar:

Lera Auerbach – 72 Angels in splendore lucis (prawykonanie polskie)

„Każda z religii świata ma swoich duchowych przewodników lub posłańców - to anioły chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, dewi hinduizmu, czy frawaszi w zoroastrianizmie. 72 Angels - to święta muzyczna medytacja, w której każdy słuchacz i wykonawca może przyjąć własną interpretację”   Lera Auerbach

Współczesna kompozytorka światowej sławy dedykuje swoją nową kompozycję Cracow Singers oraz pięciu zespołom europejskim: Nederlands Kamerkoor (Holandia), Radiokoren/Berwaldhallen (Szwecja), Collegium musicale (Estonia), Chorverban Steiermark Vocalforum Graz (Austria) i Zurcher Sing Akademie and Collegium Vocale zu Franziskanern Luzern (Szwajcaria).

Cracow Singers wraz ze słynnym Raschèr Soxophone Quartet wykonają 72 preludia muzyczne inspirowane 72 starotestamentowymi imionami aniołów. Różnorodność energii, znaczeń każdego z imion wyrażona zostaje różnorodnymi technikami kompozytorskimi, począwszy od archaicznych współbrzmień instrumentów oraz chóru po współczesne środki wyrazu. Kompozycja wykonywana jest bez przerw między częściami i tworzy jedną długą, intensywną modlitwę pełną pasji i nadziei zakończoną epilogiem – częścią zatytułowaną „Amen”. Uniwersalne dzieło eksponuje topos anioła, który obecny jest w największych religiach świata, sama zaś postać anioła towarzyszy całej historii ludzkości.

Światowa premiera kompozycji Lery Auerbach pn. „72 Angels”, miała miejsce 3 listopada 2016 roku w Holandii z udziałem Raschèr Saxophone Quartet oraz Netherlands Chamber Choir. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w środowisku muzycznym w Europie i na świecie z uwagi na ogromną popularność kompozytorki. Liczne recenzje nie pozostawiały wątpliwości co do wartości artystycznej 80 minutowej kompozycji.
 

Lera AUERBACH – jest obecnie jedną z najbardziej popularnych i ekscytujących artystek. Jej śmiałe, pomysłowe i sugestywne kompozycje są wychwalane przez czołowych współczesnych muzyków, dyrygentów i choreografów oper. Wyjątkowo osobiste interpretacje standardowego repertuaru klawiatury, czynią z Lery Auerbach ulubienicę publiczności na całym świecie. Kompozytorka regularnie występuje jako solistka w największych światowych salach koncertowych, a jej twórczość obejmuje opublikowanie ponad 90 dzieł operowych, baletu, muzyki symfonicznej i kameralnej. Jej twórczość ma charakter interdyscyplinarny i zawiera muzykę, literaturę i sztukę wizualną. Ta młoda rosyjska artystka, wydała trzy tomy poezji i prozy w języku rosyjskim, pisze własne libretta, a ostatnio pracowała nad serią instalacji Gesamtkunstwerk.

 

 

 CRACOW SINGERS działający od 2013 roku, dynamicznie rozwijający się zespół wokalny, skupiający doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym, jak i wykonawczym. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.
Cracow Singers koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary i interesujących partnerów. Uczestnik międzynarodowego projektu „Kantor – anwesend – abwesend”, powstałego we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Domem Norymberskim w Krakowie. Zaproszony przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w projekcie muzycznym prezentującym najnowszą kompozycję Lery Auerbach pn. 72 Anioły. Kompozycja dedykowana jest sześciu zespołom europejskim oraz Rascher Saxophone Quartet  (adnotacja w partyturze utworu).
Wysoki poziom artystyczny oraz wyjątkową jakość brzmienia zespołu, docenił polski muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista Stanisław Soyka. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, do słów Williama Shakespeare’a w nowej aranżacji, stworzonej tylko dla realizacji a cappella zarejestrowane zostały na dwupłytowym albumie zatytułowanym Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.
Cracow Singers prezentuje program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego pod artystycznym kierownictwem Macieja Tworka. W tym również  programie Cracow Singers  podjął współpracę z Hover Chamber Choir of Armenia.
Współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – m.in. w projekcie z muzyką Arvo Pärta; oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej – m.in. cykle koncertowe z utworami Witolda Lutosławskiego pn. „Ptasie Plotki, czyli rzecz o muzyce” - wykonanie półsceniczne.
Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa (m.in. Festiwal Muzyki Filmowej, Cracovia Sacra, Muzyczne czwartki w Dworku Białoprądnickim), zapraszany jest również do uczestnictwa w festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Festiwale Szekspirowskie w Gdańsku, Erywaniu, Dubrowniku, Biltoli, Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festiwal, Miłosz Festiwal czy Festiwal Sacrum Profanum oraz Festiwale Muzyki Kameralnej i Organowej  w Leżajsku czy Wygiełzowie Lipowcu ).
Cracow Singers miał zaszczyt śpiewać podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w dniu 17 marca 2016 roku. Od 2017 roku zespół współpracuje z Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec w zakresie realizacji wydarzeń upowszechniających  i interpretujących kulturę tradycyjną i ludową.
www.cracowsingers.pl

Karol KUSZ – śpiewak, dyrygent, aranżer, pedagog. Autor aranżacji na szesnastoosobowy zespół a cappella Sonetów Szekspira autorstwa Stanisława Soyki (premiera w lipcu 2014). Jako śpiewak współpracował z wieloma uznanymi i cenionymi dyrygentami z kraju i za granicy wykonując repertuar od średniowiecza po muzykę współczesną. Jako dyrygent współpracował również z wieloma chórami uczelni krakowskich m.in. Chórem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Chórem Uniwersytetu Rolniczego. Pedagog – prowadzi klasę wokalną w Szkole Wokalno-Aktorskiej w Krakowie.


RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET - słynny niemiecki kwartet saksofonowy. Jest to jeden z pierwszych na świecie zespołów o takim składzie, wykonujący muzykę klasyczną i współczesną. Od mo-mentu założenia w 1969 roku, grupa zdążyła zaskarbić sobie przychylność krytyki na całym świecie. Zespół założył pionierski saksofonista Sigurd Raschèr (1907-2001). Dzięki jego staraniom specjalnie dla zespołu swoje utwory zaczęli komponować wybitni kompozytorzy m.in. Luciano Berio, Franco Donatoni, Philip Glass, Mauricio Kagel, Iannis Xenakis, Sofia Gubaidulina czy Giya Kancheli. Twórców urzekła w kwartecie niezwykła, homogeniczna jakość dźwięku, wirtuozeria oraz dynamiczna interpretacja zarówno nowej jak i dawnej muzyki. Znany niemiecki muzykolog Ulrich Dibelius tak napisał o wykonywanych przez nich utworach Bacha: „Kiedy Raschèr Quartet gra Bacha, muzyka przybiera seraficzną aurę – jakby organy i kwartet smyczkowy spotkały się ze sobą”. Muzycy nazywani „niekoronowanymi królami saksofonów” występowali w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, m.in. Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Opera Bastille w Paryżu, Royal Festival Hall w Londynie, Filharmonii Kolońskiej, Finlandia Hall w Helsinkach, Concertgebouw w Amsterdamie czy Schauspielhaus w Berlinie. RSQ ma na koncie współpracę z takimi orkiestrami jak Gewandhaus Leipzig, Staatskapelle Dresden, Bergen Philharmonic, BBC London Symphony Orchestra, SWR Baden-Baden, Orchestra ll'Accademia Nazionale di Santa Cecilia Roma, a także z Berliner Philharmoniker pod kierunkiem Sir Simona Rattle’a.
Jeden z krytyków „Die Welt” powiedział, że „gdyby bycie wirtuozem na instrumencie dętym było dyscypliną olimpijską to Raschèr Quartet z pewnością otrzymałby złoty medal”. Solowe recitale i współpraca z największymi i najbardziej cenionymi orkiestrami na świecie to nie wszystko, Raschèr Quartet występował również z wieloma różnymi formacjami wokalno-instrumentalnymi takimi jak Christain Lindberg, The Kroumata Percussion Ensemble, The London Voices, The West German Radio Choir, The Rias Chamber Choir, The Finnish Radio Choir, The Belgian Radio Choir, The Icelandic National Cathedral Choir i The Netherlands Chamber Choir.

Kwartet tworzą obecnie:
Christine Rall - saksofon sopranowy,
Elliot Riley - saksofon altowy,
Andreas van Zoelen- saksofon tenorowy
Kenneth Coon - saksofon barytonowy

(fot. K. Kusz, F. Reinhold, Broede)


 
   
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
    Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Wersja do druku
Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję