wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19

Polskie prawykonanie nagrodzonej kompozycji Hyunsuka Juna

W piątek 21 kwietnia Orkiestra Filharmonii Krakowskiej wykonała utwór pt. "Vistara", który zdobył drugą nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2015 roku. Specjalnie z tej okazji do Krakowa przyleciał pochodzący z Korei Południowej kompozytor dzieła – Hyunsuk Jun, który obecny był podczas polskiego prawykonania utworu.

Hyunsuk Jun urodził się w 1978 roku w Seulu, stolicy Korei Południowej. Studiował na Uniwersytecie Sztuk Chugye [wym. Czu:gie], Koreańskim Narodowym Uniwersytecie Sztuk oraz na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu (Austria).
Jego kompozycje wykonywane były w wielu krajach, m.in. w USA, Niemczech, we Włoszech, Belgii, Austrii i Japonii.
Hyunsuk Jun jest laureatem prestiżowych konkursów kompozytorskich. W 2011 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim ITALY 150, rok później otrzymał Muzyczną Nagrodę Promocyjną Miasta Graz (Musik Förderungspreis 2012); w 2013 zwyciężył  na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim FRANCO EVANGELISTI, zaś w 2015 został laureatem II nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Jego kompozycja Der Schatten des Wassertropfens (Cień Kropli Wody) wydana została przez Casa Ricordi, a kompozycja The Garden of Kronos (Ogód w Kronos) przez Suvini Zerboni. Jego najnowsza kompozycja Nalda wykonana została przez Kwartet Casalsa na World Music Days ISCM 2016 (International Society for Contemporary Music) w Tongyoung (Korea Południowa).

O utworze..

Kilka lat temu amerykański astronom odkrył w kosmosie osobliwą falę. Przekształcił ją tak, by stała się słyszalna, a wtedy okazało się, że wskutek zmian dokonujących się po „Wielkim Wybuchu” ok. 40 – 100 milionów lat temu wielka tercja przekształciła się w małą.

To odkrycie stało się dla mnie inspiracją do skomponowania kilku dzieł muzycznych. Tę kompozycję cechują dwa rodzaje muzycznego ruchu. Po pierwsze, rozszerzenia fali okresowej i nieokresowej. Po drugie, wyłanianie się (czyli emergencja) dźwięku na skutek rozwoju fali.

Słowo „Vistara” w sanskrycie oznacza: ekspansję, rozszerzanie.

Hyunsuk Jun