wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19

Złote Słoneczniki dla Spotkań z Panią Melodią

Z największą radością informujemy, że Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie otrzymała nagrodę Złotych Słoneczników w kategorii "Muzyka" za Spotkania z Panią Melodią. Zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnych.
Złote Słoneczniki to nagroda portalu CzasDzieci.pl dla najbardziej rozwojowych inicjatyw dla dzieci w wieku 0-14 lat.

Jurorzy, specjaliści w dziedzinach rozwoju i wychowania dzieci, oceniają i przyznają nagrody w sześciu kategoriach: Język, Ruch, Logika, Muzyka, Sztuki Wizualne, Przyroda. W skład kapituły jury weszli: pełnomocnik prezydenta ds. rodziny – pani Marzena Paszkot, prof. Jagoda Cieszyńska, dr Renata Pater, dr Joanna Olszewska-Gniadek, Zofia Jurczak, Agnieszka Karp-Szymańska. Istotnym elementem konkursu jest głosowanie internautów. To dzięki ich głosom organizatorzy wydarzeń dedykowanych dzieciom mogą otrzymać Nagrodę Rodziców.

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci niepełnosprawnych zatytułowane "Spotkania z Panią Melodią" realizowane są przez Filharmonię Krakowską w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury w 12 wybranych placówkach na terenie Krakowa i Województwa Małopolskiego. Są to spotkania umożliwiające kontakt z muzyką dzieciom, które na co dzień, z powodu swojej niepełnosprawności, mają do niej utrudniony dostęp. Dzieci zapoznawane są instrumentami, tańcami, a wraz z postacią Pani Melodii i zaproszonych przez nią gości specjalnych bawią się, grają i śpiewają. Podczas zajęć wykonywane są przeboje muzyki klasycznej, utwory znane i lubiane, przyjazne dzieciom, rozbudzające w nich pozytywne emocje. Pojawiają się też elementy improwizacji instrumentalnej, która ma na celu zachęcenie dzieci do własnej improwizacji za pomocą ruchów i gestów. Wspólne muzykowanie ośmiela dzieci, wzmacnia ich społeczne umiejętności i ułatwia integrację. Ponadto, pomaga pokonywać lęk i odreagować negatywne emocje. Tworzy pozytywną atmosferę w grupie, a także buduje głębsze relacje z opiekunami.
Koncepcja zajęć i prowadzenie: Monika Grochal, Małgorzata Marchwiana

fot. Konrad Mika